هیرمانا
پنج شنبه , آبان ۸ ۱۳۹۹
خانه / خرما ربی / خرید خرما خشک ربی درجه یک ایرانشهر

خرید خرما خشک ربی درجه یک ایرانشهر

خرما خشک ربی یکی از خرما های پرطرفدار بازار است که خرید نوع درجه یک آن به شیوه های مختلفی ممکن می باشد. خرمای ربی ایرانشهر از جمله خرما های عالی و مرغوبی است که از لحاظ رطوبت به چهار دسته کلی تقسیم بندی شده است. این خرما را در ادامه بیشتر خواهید شناخت و خواهید فهمید که مشخصات و ویژگی های آن در مقایسه با دیگر گونه های خرما چیست.
در کل، خرما ربی و یا هر خرمای دیگری از لحاظ رطوبت به چهار دسته تقسیم بندی می شوند:

 1. رطب
 2. خرمای نرم
 3. خرمای نیمه خشک
 4. خرمای خشک

خرمای خشک ربی در اینجا موضوع بحث می باشد که از طعم لذیذی برخوردار بوده و سرشار از مواد مغذی و ویتامین هاست.

خرما خشک ربی ایرانشهر و مشخصات آن

خرمای ربی در استان سیستان بلوچستان کشت می شود و بخش هایی از این استان را به نخلستان های خود اختصاص داده است. این بخش ها عبارتند از:

 • زابل
 • ایرانشهر
 • سراوان
 • چابهار

در میان این چهار منطقه که قطب اصلی تولید خرمای ربی در سیستان بلوچستان می باشد، خرمای ربی ایرانشهر از کیفیت و مرغوبیت بالاتری برخوردار است.
خرمای ربی این منطقه دارای قند فراوانی بوده و مصرف درست آن نه تنها فواید بسیاری برای افراد سالم خواهد داشت، بلکه برای افراد دیابتی هم مفید خواهد بود.
از مشخصات خرما ربی ایرانشهر می توان به موارد زیر اشاره مختصری نمود:

 • بافت نرم
 • شکل بیضی
 • رنگ قرمز متمایل به سیاه
 • پوست چسبیده به گوشت و غیره
همانطور که در ابتدا گفته شد، خرما ها از لحاظ میزان رطوبت دسته بندی می شوند که یکی از آن ها خرمای خشک بود. خرما های خشک را خرما هایی می گویند که دارای کمتر از ۱۸% رطوبت باشند. خرمای ربی مقدار رطوبتی برابر ۱۶% دارد.

خرما خشک ربی

خرما ربی و مضافتی چه تفاوت هایی دارند؟

خرمای ربی و خرمای مضافتی را می توان به جرات جزو پرفروش ترین خرما های جهان معرفی کرد که هر یک به نوعی از کیفیت بالا برخوردار بوده و طرفداران خاص خود را دارند.
اما نه تنها این دو نوع خرما، بلکه تمامی خرما های موجود در بازار که گونه های آن به بیش از ۱۰۰ می رسد، دارای وجوه تمایزی هستند. در این بخش، خواستیم دو خرمای پرفروش و پرطرفدار بازار جهانی که یکی ربی و دیگری مضافتی است را با یکدیگر قیاس کنیم.
خرمای مضافتی، خرمایی است با رطوبت بالا. در صورتیکه رطوبت خرمای ربی ۱۶% بیان شد. مقدار رطوبت خرمای مضافتی حتی به ۳۶ درصد هم می رسد.
به خاطر رطوبت بالای خرمای مضافتی، باید در سردخانه ها و در دمای ۵ تا ۵- نگهداری شود. در صورتیکه خرمای ربی به خاطر رطوبت اندکی که دارد، بدون سردخانه هم قابل نگهداری می باشد.
رنگ خرمای مضافتی در نوع رسیده و درجه یک کاملاً مشکی است. در حالیکه خرمای ربی در بهترین حالت دارای رنگ قرمز متمایل به سیاه است.
خرمای مضافتی را بعد از چیدن به صورت استاندارد بسته بندی کرده و از طرق زمینی یا هوایی روانه بازار فروش می کنند. اما خرمای ربی به خاطر نبود امکانات در قطب تولیدی، به کشور های همسایه انتقال داده شده تا بسته بندی و روانه بازار فروش شوند.
این بود مختصری از تفاوت های میان خرمای ربی و خرمای مضافتی.
بد نیست بدانید که خرمای ربی محصول استان کرمان و شهرستان هایی نظیر بم، جیرفت، نرماشیر، بروات و … می باشد.

خرما خشک ربی

چگونه خرما ربی درجه یک تهیه کنیم؟

چگونگی خرید خرما ربی درجه یک، سوالی است که ذهن اکثر خریداران عمده و حتی خرد را درگیر به خود کرده است.
در جواب این سوال باید گفت که آشنایی با مشخصات یک خرما ربی درجه یک، به شما کمک شایانی می کند تا خرید بهتری را پیش بگیرید.
مثلاً گفته می شود که:
خرما های پرس شده و به هم چسبیده نخرید. خرمایی درجه یک است که دانه های آن به هم فشرده نباشد و کاملاً از هم جدا باشد.
خرما هایی که تمیز و روغن زده نیستند را نخرید. خرمای باکیفیت و مرغوب، خرمای کاملاً تمیز و بدون آشغال های ریزی از قبیل شاخ و برگ های خشک می باشد.
خرمایی را بخرید که لزج و لیز نباشند. خرما های لزج و لیز که بوی نامطبوعی دارند، خرما های پوسیده و مانده ای هستند که هیچ ارزش خریدی ندارند.
و … .
توجه به این موارد در خرید خرما، به شما کمک می کند خرمای درجه یک ربی تهیه کنید و دیگر درگیر چگونگی خرید خرما ربی درجه یک نشوید.

سفارش خرید خرمای ربی در ایران

خرما خشک ربی نه تنها در بازار داخلی ایران، بلکه در میان کشور های اروپایی، آمریکایی و آسیایی دیگر هم طرفداران بسیاری دارد و برای همین است که بخش عظیمی از صادرات خرمای ایران به صادرات خرمای ربی اختصاص پیدا کرده است.
پرفروش بودن و داشتن متقاضی زیاد، باعث شده تا این خرما یک الی دو ماه قبل از برداشت پیش فروش شود. شرکت های بسته بندی، کارخانه های مصرف کننده خرما و …، خرمای ربی را زودتر از موعد برداشت سفارش داده تا خیالشان از بابت تامین نیاز خرما ربی راحت باشد.
اگر آشنایی در میان نخل داران سیستان بلوچستان ندارید، می توانید این روز ها از طریق غیر حضوری سفارش خرما ربی را ثبت نمایید

خرما خشک ربی

شرایط ویژه صادرات خرما ربی به بازار

در بخش قبلی راجع به صادرات خرما ربی به بازار کشور های خارجی صحبت شد. متاسفانه آنطور که باید و شاید طرفداران خرمای ربی نمی دانند که این خرما محصول کشور ایران است و دلیل آن هم بر می گردد به شرایط نابسامان بسته بندی و عرضه خرما ربی توسط کشور پاکستان.
این روز ها که شرکت های بزرگی فعالیت خود را در داخل ایران آغاز کرده و با به کارگیری دستگاه های پیشرفته و به روز در پی بسته بندی و عرضه خرما ربی به استاندارد ترین شیوه ممکن در بازار می باشند، صادرات از داخل کشور افزایش پیدا کرده است.
شرایط ویژه صادرات یا همان تعرفه صادرات خرما ربی چیزی است که تعیین کننده مقدار صادرات می باشد و شرکت های عرضه کننده کاملاً باید مطابق آن عمل کنند.
فاکتور هایی از این قبیل، تاثیرگذار بر شرایط صادرات خرما ربی به بازار کشور هستند:

 1. سرانه تولید سالانه
 2. مقدار تقاضا در بازار کشور
 3. مقدار تقاضا در خارج از کشور
 4. هزینه های گمرک
پس اگر قصد فعالیت در این زمینه را دارید، بد نیست از منابع اطلاعاتی موثق آگاهی کسب کرده و یا با مشاورین خبره و مطرح ما در ارتباط بوده تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
نرجس فیروزی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09171347651
کانال تلگرام: Hirmana_co@
اینستاگرام: Hirmana_co
پست الکترونیکی: Hirmana.co@gmail.com

مطلب پیشنهادی

خرمای خشک ربی دلگان

خرید بهترین خرمای خشک ربی دلگان

خرمای خشک ربی دلگان کیفیت فوق العاده ای داشته و از خواص بسیاری برخوردار می …