هیرمانا
یکشنبه , اسفند ۱۷ ۱۳۹۹
خانه / خرما مضافتی / صادرات خرما مضافتی درجه یک به بازارهای خارجی

صادرات خرما مضافتی درجه یک به بازارهای خارجی

صادرات خرما مضافتی به بازارهای خارجی بسیاری از کشورهای جهان انجام می شود. خرمای مضافتی درجه یک و مرغوب یکی از خوشمزه ترین خرماهای سراسر جهان می باشد.

همه آنچه از خرما مضافتی نمی دانید

درخت نخل در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش می یابد. خرما میوه درخت نخل بوده که به شکل خوشه های بزرگ از درخت آویزان می شود که تعداد بسیار زیادی خرما در هر خوشه به دست می آید. این میوه دارای هسته نسبتاً بزرگ و سخت و پوست نازک می باشد و از طعم شیرینی برخوردار است.
میوه خرما از زمان باستان مورد مصرف مردم بوده است و یکی از قدیمی ترین میوه های کشت شده به حساب می آید.
پیشینه احداث نخلستان ها به پنج هزار سال پیش می رسد. در ایران از دوران باستان و پیش از هخامنش درخت نخل کشت می شد. نخل خرما در ابتدا از ایران به چین فرستاده و در آن جا کشت شد. در میان کشورهای اروپایی، اسپانیا دارای پیشینه طولانی تری در کشت نخل خرما می باشد.
به خرمایی که هنوز نرسیده و کال است “خارک” یا “خرک” می گویند. همچنین “رطب” یک مرحله قبل از رسیدن کامل خرما چیده می شود که رطوبت بیش تر و قند کم تری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد.
خرما از دسته میوه های سته است یعنی قسمت عمده آن گوشتی بوده و محتوی مواد غذایی می باشد. از مهم ترین خواص خرما می توان موارد زیر را نام برد:

  • بهبود سلامت قلب
  • بهبود یبوست
  • کمک به تنظیم کلسترول خون و فشار خون
  • بهبود سلامت استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان به دلیل داشتن کلسیم
  • جلوگیری از التهاب
  • افزایش انرژی
  • جلوگیری از شب کوری به خاطر دارا بودن ویتامین A

صادرات خرما مضافتی

یکی از انواع خرمای ایران، خرمای شهرستان بم و روستاهای اطراف آن (جیرفت، نرماشیر و بروات) می باشد که با نام خرمای مضافتی بم شناخته می شود و در سراسر جهان مشهور و محبوب است.
خرمای مضافتی سرشار از مواد معدنی مفید مانند پتاسیم و آهن می باشد. همچنین علی رغم طعم شیرینی که دارد، حاوی قند طبیعی و مفید برای بدن انسان است که حتی برای افراد دیابتی نیز مناسب می باشد.
لازم به ذکر است که حجم زیادی از فروش سالیانه خرمای مضافتی در ایران، در ماه مبارک رمضان انجام می شود. افراد روزه دار که در طول روز با افت انرژی و قند خون مواجه می شوند، با خوردن خرما در وعده افطار می توانند انرژی و قند خون از دست رفته خود را جبران نمایند.

کدام کشور بزرگترین خریدار خرما مضافتی است؟

خرمای مضافتی به دلیل ویژگی های مخصوص به خود، فقط در ایران تولید و برداشت می شود و طعم بی نظیر آن مورد پسند اکثریت مردم جهان است، به همین دلیل سهم گسترده و ویژه ای در صادرات ایران دارد.
خرمای مضافتی بیش ترین صادرات را به کشور هند دارد و هند بزرگترین خریدار خرمای مضافتی در سال های اخیر بوده است. با توجه به جمعیت زیاد هند انتظار می رود که خرمای مضافتی یک انتخاب مناسب برای ذائقه مردم آن کشور باشد.

بعد از هند به ترتیب کشورهای اروپایی، ترکیه و سایر کشورهای آسیایی بیش ترین واردات خرمای مضافتی را از ایران دارند. بسیاری از خریداران خارجی خرمای مضافتی را به نام خرمای کیمیا نیز می شناسند.

آیا هر نوع بسته بندی برای صادرات خرما مضافتی مفید است؟

در زمینه صادرات خرما عوامل زیادی تأثیرگذار هستند. مهم ترین آن ها کیفیت خرمای صادراتی می باشد. با وجود این که شهرهای جنوب ایران در تولید خرما نقش به سزایی دارند ولی هیچ کدام کیفیت خرمای مضافتی بم را ندارند.
از دیگر عوامل تأثیرگذار در درجه بندی خرما، کیفیت بسته بندی آن بوده و می توان گفت که اهمیت بسته بندی به اندازه اهمیت کیفیت محصول می باشد. خرمای مضافتی صادراتی باید دارای بسته بندی استاندارد و شیک باشد، زیرا سایر کشورها به بسته بندی محصول توجه بسیاری می کنند.
متداول ترین نوع بسته بندی خرما برای صادرات، کارتن های بزرگ می باشند که در آن ها ۱۲ جعبه کوچک قرار می گیرد و هر کدام از جعبه های کوچک شامل ۳ ردیف خرما می باشند.

خرما مضافتی درجه یک صادراتی بم

به جرئت می توان گفت که خرمای مضافتی بم یکی از لذیذترین و خوشمزه ترین خرما در جهان به شمار می آید. این خرما به صورت رطب عرضه می شود.
نوع مرغوب خرمای مضافتی، دارای رنگ قهوه ای تیره یا مشکی می باشد و میزان رطوبت آن بسته به محل کشت و زمان برداشت متفاوت می باشد.
کیفیت مرغوب خرمای مضافتی بم، قابل قیاس با خرماهای کشت شده در سایر شهرها نمی باشد از این رو بیش ترین حجم صادرات را به کشورهای مختلف دارد.

صادرات خرما مضافتی

شرایط ویژه صادرات خرما مضافتی به خارج از کشور

صادرات محصولات غیر نفتی مانند خرمای مضافتی یکی از راه های پرسود کسب درآمد برای تاجران می باشد. همچنین باعث اشتغال زایی در این زمینه شده و کمک شایانی به اقتصاد کشور کرده است.
زمان چیدن خرمای مضافتی اواخر تابستان است. خرماها بعد از برداشت با روش های اصولی بسته بندی و نگهداری می شوند و از طریق حمل و نقل هوایی یا زمینی به سایر کشورها فرستاده می شوند.
باید گفت که یکی از مهم ترین مواردی که در صادرات مواد غذایی اهمیت دارد، تازگی محصول می باشد. هنگامی که محصول به دست مصرف کننده می رسد باید تازه و بدون ذره ای پوسیدگی و له شدگی باشد.
خرمای مضافتی می بایست با شرایط ایده آل، استانداردهای به روز، تهویه مناسب و در دمایی که باعث پوسیدگی خرما نشود، در انبار و سردخانه نگهداری شود تا خواص خود را از دست ندهد.

بازرگانی هیرمانا مفتخر است که با دارا بودن تجربه کافی در حوزه مشاوره فروش و صادرات خرما مضافتی به کشورهای خارجی، فعالیت کرده و آماده همکاری با تاجران و فعالان این حوزه را داشته است.
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
سجاد روزبه
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09131465466
کانال تلگرام: Hirmana_co@
اینستاگرام: Hirmana_co
پست الکترونیکی: Hirmana.co@gmail.com

مطلب پیشنهادی

خرید عمده خرما مضافتی

بهترین قیمت خرمای مضافتی سراوان در ایران

قیمت خرمای مضافتی سراوان در ایران بی رقیب بوده و علی رغم این موضوع، کیفیت …